• 字級大小

系科沿革History

 

 1990年 成立五年制專科部日本語文科

Five-year junior college was established in 1990

 1997年 成立進修二年制專科部

Two-year junior college in the division of continuing education was established in 1997

 2001年 成立進修四年制大學部日本語文系

Four-year college in the division of continuing education was established in 2001

 2002年 成立日間二年制大學部

Two-year supplementary-college program was established in 2002

 2003年 成立日間四年制大學部

Four-year college program was established in 2003

 

image

日文系歷屆系(科)主任

任別

姓名

任期

第一任

黃岷秀

19908月~1993年7月

第二任

葉秀治

19938月~19977

第三任

遲秀蘭

19978月~19997

第四任

王長龍

19998月~20027

第五任

曹瑞泰

20028月~20037

第六任

葉秀治

20038月~20087

第七任 董莊敬 20088月~20117

第八任

謝億榮

2011年8月~2014年7月

第九任

林淑丹

2014年8月~迄今